Bailey Road Primary & Intermediate School - Honesty, Empathy, Affirmation, Respect, Trust

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Jim Stafford-Bush Principal
Jody Hayes Deputy Principal
Dave Muir Associate Principal - Rimu Team Year 7-8
Rosalind Muller Associate Principal - Kowhai Team Year 5-6
Anna Voyce Associate Principal - Karaka Team Year 3-4
Melanie Wiersma Associate Principal - Rata Team Year 0-2
 

Classroom Teachers

 

RATA TEAM

                                                                                                                             
Mary Dizon      
                                     
Room 1  
 
Year 0   -1           
Georgia Reid Room 2 Year 0 - 1
Fiona Gooch / Preba Moodley (Term 3-4) Room 3 Year 1
Karrie Sampson                                                                                                       Room 4                Year 1/2
Melanie Wiersma (Associate Principal)                                                    Room 5 Year 2
Aimee Glenie Room 6 Year 2
TBC Jessop House Year 0



KARAKA TEAM

Robyn Bullough                                                                    Room 7    Year 3 - 4
Theeija Leewes      Room 8 Year 3 - 4
Anna Voyce (Associate Principal)           Room 9 Year 3 - 4
Ella Folkard    Room 19            Year 3 - 4
Sherine Hall   Room 20 Year 3 - 4
Maria Papuni Room 21 Year 3 - 4

KOWHAI TEAM


Rachel Stiers Room 13  Year 5 - 6
Amelia Tu'itahi  Room 16 Year 5 - 6
Norma Raman Room 17 Year 5 - 6
Rosalind Muller       Room 18 Year 5 - 6

RIMU TEAM

Dave Muir (Associate Principal)                                      Room 15               Year 8       
Zoe Foster Room 11 Year 7
Eric Slade Room 12 Year 7
Michelle Smith Room 10 Year 8
Olivia Barclay- (Technology Teacher) Room 14 Year 7 - 8

NON CLASSROOM BASED TEACHERS

Deborah McIntosh                                    GaTE & Release
Jillian Grainger Music Teacher
Jean D' Souza Reading Recovery & Release
Linda Chryssafis Reading Recovery & Choir

SUPPORT STAFF

Michelle Ginders                                                                        Administration Assistant & Teacher Aide
Sonnie Ward Administration Officer
Carol Emslie Librarian/ Admin Assiatnt
Talo Vailahi Caretaker
TBC SWiS Worker
Michelle Ginders Board of Trustees Secretary
Olive Dolan-Robson
Teacher Aide 
Marie O' Rourke 
Teacher Aide
Anne Pascoe
Teacher Aide
Randi Morris   
Teacher Aide
Julie Fonoti     
Teacher Aide
Nikki Harvey
Teacher Aide

Margaret Hallenberg Release Teacher 
 Ferelith Simich Release Teacher
                               
                                  
 
LEADERS OF LEARNING  - 2017

Learning Team Leader: Mathematics:   Dave Muir / Mary Dizon
Learning Team: Mathematics
Maria Papuni Fiona Gooch
Preba Moodley                  Debbie McIntosh
Rosalind Muller
 

Learning Team Leader : Anna Voyce.
Leaders of Learning: Literacy
Georgia Reid Linda Chryssafis
Rachel Stiers
Sherine Hall
Aimee Glenie Eric Slade
Ella Folkard


Learning Team Leader: Inquiry / Jody Hayes / Theeija Leewes
Learning Team: Inquiry
Karrie Sampson            
Amelia TuiTahi
 
Batmini Dass  
Michelle Smith  
 
Leader of Learning Digi-Whare
Learning Team: Digi-Whare

Mel Wiersma         Zoe Foster
Norma Raman Olivia Barclay
Robyn Bullough  
Jean D'Souza